Hyppää pääsisältöön
Amusa Toimitus / 17.02.2025

J. Karjalainen julkaisi uuden singlen Sinéadin laulu - Uusi albumi Suomalaista muotoiluu maaliskuussa

“Äskettäin edesmennyt elokuvaohjaaja David Lynch on sanonut: ideaa ei voi valmistaa. Ajattelin, että samoin on myös rakkauden laita. Rakkautta ei voi valmistaa. Rakkaus on ihanaa, onnellista sattumaa.”
- J. Karjalainen

Kuvassa on J. Karjalainen istumassa ja hän pitää käsiään sylissä olevan kitaran päällä. Hänellä on tumman punainen paita päällään.  Tausta on tumma.

Kuva: Tero Ahonen

 

Suomalaisen musiikin ikoni J. Karjalainen julkaisi 14.2.uuden singlen Sinéadin laulu. Rakastumisen sattumanomaista luonnetta sanoittavan kappaleen on tuottanut Väinö Karjalainen ja se on toinen single J. Karjalaisen uudelta albumilta

Suomalaista muotoiluu. Albumi julkaistaan 28.3. ja se on nyt ennakkotilattavissa Levykauppa Äxässä. Kaksi loppuunmyytyä Tavastian keikkaa starttaavat huhtikuun alussa J. Karjalaisen kevätkiertueen, jolla kuullaan niin uusia kappaleita kuin rakastettuja klassikoita.

J. Karjalainen - Kevät 2025

1.4. Helsinki, Tavastia (Loppuunmyyty)
2.4. Helsinki, Tavastia (Loppuunmyyty)
4.4. Laukaa, Peurunka Areena
5.4. Tampere, Tavara-asema (Loppuunmyyty)
11.4. Jämsä, Himos Areena
12.4. Kuopio, Sawohouse
19.4. Hämeenlinna, Painohalli
24.4. Turku, Teatro (Loppuunmyyty)
25.4. Seinäjoki, Rytmikorjaamo
26.4. Kotka, Satama Areena

https://warnermusic.fi/artistit/j-karjalainen