Seitsemännet Mirjam Helin-laulukilpailut laulettiin finaaliin keskiviikkona 13.8. Kahdeksasta finalistista voittajiksi jury arvosteli ukrainalaisen sopraanon Kateryna Kasperin (s. 1986) ja korealaisen tenorin Beomjin Kimin (s. 1990).
Yleisönsä jo ennen finaalia ottanut kroatialainen baritoni Matija Meić (s. 1986) tuli toiseksi. Hän sai myös 3000 euron palkinnon parhaasta ei-suomalaisen esittämästä suomalaisesta yksinlaulusta. Tauno Pylkkkäsen Pastoraali Aino Kallaksen sanoihin jäi monen kuulijan muistiin välieristä. Naisten sarjan toiseksi tuli venäläinen sopraano Ekaterina Morozova (s. 1987) ja kolmanneksi korealainen sopraano Sunyoung Seo (s. 1984). Neljänneksi tuli venäläinen Elena Guzeva (s. 1987).
Voittajien on helppo hymyillä, Kateryna Kasper ja Beomjin Kim. Kuva: Heikki Tuuli
Jos naisten finaali käytiin sopraanojen kesken, miesten finaali voittajaa lukuun ottamatta oli baritonien juhlaa. Kolmannen sijan tavoitti kroatialainen baritoni Leon Kosavic (s. 1991) ja neljännen ukrainalainen baritoni Dmytro Kalmuchyn (s. 1993).
Kilpailuihin kasvaa aina omat ilmiönsä. Tämän vuoden Mirjam Helin muistetaan varmasti ukrainalaisten ja kroaattien noususta kansainvälisille areenoille. Toinen asia on kilpailijoiden tason huima nousu. Kun kuunteli mestarikurssilaisia, on vaikea uskoa, että he tippuivat.
Vaikka kilpailu on nuorille, moni osanottaja oli vain vähän yli 20-vuotias. Tämä ei kuulunut laulussa, sillä kehittynyt tekniikka takasi, että ikä häipyi.
Semifinaali oli tasaisen tasainen. Juryn puheenjohtaja Jorma Silvasti totesikin, että korkea taso asetti tuomarit haasteiden eteen ja loppukilpailuun valitseminen ”aiheutti harmaita hiuksia”.
Mutta voittajat löytyivät ja yleisö rikastui hienoilla aarioilla.
Jokainen kilpailija lauloi osan oratoriosta tai vastaavasta ja oopera-aarian tai kaksi. Naisten voittaja Kateryna Kasper valloitti Francis Poulencin Thérésen aarialla ja näytti maailmalle, miten primadonna näyttelee ja laulaa suvereenisti. Rohkeasti valittu Paminan aaria Taikahuilusta meni suoraan maaliin. Kasperilla on iloinen, kaunis sopraano ja erittäin kaunis ylärekisteri. Hän malttaa laulaa fraasit huolella ja tietää tunnetasolla, mitä laulaa.
Naisten sarjan voittaja Kateryna Kasper. Kuva: Heikki Tuuli
Beomjin Kimillä on hohtava, helposti orkesterin yli kantava tenori. Hänen finaalikappaleensa olivat La Bohémen Rodolfon aaria ja Charles Gounodin Romeon aaria. Musiikki tuki hienosti Beomjin Kimin loisteliasta tenoria, josta varmasti kuullaan maailmalla Helsingin jälkeen.
Pähkinää riittää, kun jakaa mielessään Leon Kosavicin, Matija Meićin ja Dmytro Kalmuchyn baritoineita järjestykseen. Onneksi kuulijan ei tarvitsekaan, vaan hän voi vain kuunnella ja nauttia erilaisista äänistä. Matija Meić on iältään varttunein ja myös kokenein esiintyjä, joka osaa ottaa yleisönsä. Hän hauskutti Figarollaan, mutta Rodrigon puheenvuoro Giuseppe Verdin Don Carlossa oli vakuuttavaa taiteilijatyötä.
Leon Kosavicin ja Dmytro Kalmuchynin äänet jäivät tarkkoina mieleen, nimet myös. Että miehillä voi olla kauniit, rikkaat ja suurina soivat äänet. Toivottavasti elämä heittää eteen lavan, jonka äärellä voi kuulla roolisuorituksia.
Miesten sarjan voittaja Beomjin Kim. Kuva: Heikki Tuuli
Naisten kakkonen ja kolmonen eli Ekaterina Morozova ja Sunyoung Seo lauloivat samassa järjestyksessä kuin seminfinaalissa. Yleisö odotti varmasti jännityksellä, kumpi kahdesta erilaisesta sopraanosta on parempi. Väliajalla moni odotti, Sunyoung Seo olisi ollut voittaja, sillä hänen finaalinsa oli vakuuttava. Leonora Kohtalon voimasta oli voimakas, tahdonalainen esitys ja sopi laulajan kirkkaalle sopraanolle.
Ekaterina Morozovan laulaa kauniilla sopraanollaan, kuten pitääkin. Erityisesti Semiramiden aaria Giachino Rossinin oopperasta Semiramide oli hieno tulkinta, jonka Morozova esitti suvereenisti. Trillit ja hyvä rytmityö Rossinin nuottisöheröissä pysyi kasassa ja ääni pääsi loistoonsa.
Neljänneksi yltänyt Elena Guseva esitti Igor Stravinskin aarian No word from Tom. Aina voi kysyä, oliko valinta edullisin Gusevan sopraanolle tai oliko kilpailutilanteessa liikaa latausta. Mutta tarkka ja ehyt esitys oli.
MIrjam Helin -kilpailun finalistit. Kuva: Heikki Tuuli
Voittajia kuullaan varmasti maailman estradeilla, kuten myös useaa kilpailijaa. Kuten Jorma Silvasti totesi, finalistit osoittivat, että klassisella laululla on vahva asema edelleen. Mitä olisi maailma ilman aarioiden ja liedien esittäjiä?
Juryn jäsenet: Jorma Silvasti, puheenjohtaja, Franz Grundheber, Maria Guleghina, Ben Heppner, Robert Holl, Andrea Rost, Nathalie Stutzmann ja Deborah Voigt.
Http: www.mirjamhelin.fi
Naiset
1. palkinto: Kateryna Kasper, sopraano, ukrainalainen
2. palkinto: Ekaterina Morozova, sopraano, venäläinen
3. palkinto: Sunyoung Seo, sopraano, korealainen
4. palkinto: Elena Guseva, sopraano, venäläinen
Miehet
1. palkinto: Beomjin Kim, tenori, korealainen
2. palkinto: Matija Meić, baritoni, kroatialainen
3. palkinto: Leon Kosavic, baritoni, kroatialainen
4. palkinto: Dmytro Kalmuchyn, baritoni, ukrainalainen
Palkintosummat ovat molemmissa sarjoissa seuraavat:
1. palkinto 30 000 e, 2. palkinto 20 000 e, 3. palkinto 10 000 e ja 4. palkinto 5 000 e