Hyppää pääsisältöön
Amusa Toimitus / 18.03.2025

She was a friend of someone else -esityksen Suomen ensi-ilta huhtikuussa & Espoon teatterissa

Aktivismin kiihko kääntyy taisteluväsymykseksi aborttioikeutta käsittelevässä puheenvuorossa. She was a friend of someone else on tehty Puolassa, jossa naisten pääsy lisääntymisterveyden palveluihin on rajoitettua ja abortti valtavista protesteista huolimatta laiton.

 Kuvassa on tummalla taustalla on keskiosalla hieman valaistu alue ja siinä on lattialla sininen peti, jonka päällä makaa nainen. Takaa nousee höyryä ja vieressä on suorakaiteen muotoinen valkoinen alue.  Siinä on perhosen näköisiä kuvia.

Kuva: Thomas Lenden

 

Puheenvuoro Puolasta, oikeudesta aborttiin

Teos syntyi ajatuksesta, että yhdistämällä voimansa naiset voisivat kertoa heille tehdyistä aborteista ilman häpeää tai pelkoa. Kollektiivisen eleen avulla aborttilaki saataisiin muutettua. Mikä aktivismin riemuvoitto se olisi!

Sen sijaan She was a friend of someone else on tarina, jolla on liian monta alkua ja liian vähän loppuja – ja jonka kertoja on aivan loppu.

Ohjaaja Gosia Wdowik tarkastelee yhteyttä loppuun palamisen ja aktivismin välillä: pelkoa siitä, että oikeuksia voidaan vain perua, jos ei ole jatkuvasti varuillaan. Henkilökohtaisen narratiivin kautta Wdowik kuvaa sitoutumista naisten oikeuksien puolesta taistelemiseen Puolassa.

"Tämä hienovaraisesti rakennettu, vähäeleinen teos leikittelee totuuden, teeskentelyn ja häpeän kysymyksillä."
Helen Meany / The Irish Times

"Wdowik kutsuu meidät jähmeään, tiheään ja tokkuraiseen maailmaan, joka rakentuu kaatuneista laseista, raskaista jäsenistä ja vieläkin painavimmista vuodevaatteista, ja jossa kaikki kirjaimellisesti sauhuaa uupumuksesta."
Fabrizio Migliorati / Persinsala Teatro

Tekijästä

Gosia Wdowik (s. 1988) on teatterintekijä ja Puolan teatteriliiton aktiivi. Hän tutkii loppuun palamista sekä uupumuksen ja toimijuuden väliin jäävää tilaa käyttämällä aktivismista tuttuja metodeja taiteellisessa työssään. She was a friend of someone else oli hänen lopputyönsä Amsterdamin taideyliopiston DAS Theatressa ja sai ensi-iltansa Kunstenfestivaldesarts-festivaalilla Brysselissä toukokuussa 2023.

Esityskieli: englanti ja puola, tekstitys suomeksi ja englanniksi näyttämöllä

https://espoonteatteri.fi/