Helsingin kaupunginteatterin Arena-näyttämön kevätkausi käynnistyy 29. tammikuuta, kun karmivan kiehtova suljetun tilan mysteeri Eikä yksikään pelastunut saa ensi-iltansa. Tehokas ja hyvin rakennettu jännitysnäytelmä on Agatha Christietä parhaimmillaan. Ensimmäistä kertaa Helsingissä nähtävän klassikkodekkarin ohjaa Sakari Hokkanen.
Mikko Virtanen (vas.), Anna Ackerman ja Santeri Kinnunen. Kuva: Otto-Ville Väätäinen
"Agatha Christien romaanistaan tekemä dramatisointi on näytelmänä poikkeuksellisen toimiva. Eikä yksikään pelastunut on paitsi vetävä trilleri, myös psykologisesti uskottava tutkielma syyllisyydestä. Se säilyttää jännityksensä loppuun asti ja yllättää katsojan uudelleen ja uudelleen. Ohjaajalle ja näyttelijöille näytelmä on kiehtova haaste, sillä murhat tapahtuvat katsojan silmien alla. Toivotan kaikki katsojat tervetulleiksi Arena-näyttämölle tutisemaan pelosta", ohjaaja Sakari Hokkanen sanoo.
Eikä yksikään pelastunut vie Devonin rannikolle Soldier Islandille, jonne kymmenen ihmistä on saanut kutsun. Kun seurue saapuu paikalle, ilmenee, että isäntäpari ei ole vielä saapunut. Takan reunalta löytyy vanha loru kymmenestä sotilaspojasta sekä kymmenen sotilaspatsasta. Lorussa jokainen sotilaspoika kuolee, yksi kerrallaan. Pian käynnistyy äänilevy, jossa jokaista vierasta ja talon palvelijoita syytetään murhista. Sitten seurueen jäseniä alkaa kuolla. Jokaisen kuolemantapauksen yhteydessä häviää yksi kymmenestä posliinisesta sotilaspoikapatsaasta. Kunnes jäljellä ei ole yhtäkään.
Agatha Christie dramatisoi vuonna 1939 julkaistun romaaninsa Eikä yksikään pelastunut (And Then There Were None) itse näytelmäksi, joka sai kantaesityksensä vuonna 1943. Dekkari tarjoaa intensiivisen parituntisen Arena-näyttämöllä, joka on todistanut paikkansa jännitysnäytelmien ykkösnäyttämönä. Arena-näyttämön intiimissä tunnelmassa nautittiin myös supersuosittu Agatha Christien Hiirenloukku syksyllä 2023.
Rooleissa nähdään Anna Ackerman, Jesse Gyllenbögel, Heidi Herala, Pekka Huotari, Juha Jokela, Santeri Kinnunen, Jouko Klemettilä, Pertti Koivula, Jari Pehkonen, Kaisa Torkkel ja Mikko Virtanen.
Näytelmän ohjaa Sakari Hokkanen ja sen on suomentanut Aino Piirola. Sävellys ja äänisuunnittelu ovat Aleksi Sauran käsialaa. Lavastuksesta vastaa Katariina Kirjavainen, naamioinnin on suunnitellut Jaana Nykänen ja puvut Elina Kolehmainen. Valosuunnittelusta vastaa Petteri Heiskanen ja dramaturgina on toiminut Sanna Niemeläinen. Esitysoikeuksia valvoo Nordic Drama Corner.
Lue ohjaajan haastattelu teatterin kotisivuilla: Psykologinen tutkielma syyllisyydestä ja pelosta https://hkt.fi/psykologinen-tutkielma-syyllisyydesta-ja-pelosta/
Eikä yksikään pelastunut -ensi-ilta 29.1.2025 Helsingin Kaupunginteatterin Arena-näyttämöllä (Hämeentie 2).