Hyppää pääsisältöön
Amusa Toimitus / 07.02.2025

Mitä Suomi lukee: Tammikuussa suomalaiset kaipasivat lukuelämyksistä jännitystä ja tositarinoita

Tammikuussa elämään haettiin jännitystä kirjallisuudesta. Myös elämäkerrat saivat suomalaiset innostumaan.

Kuvassa on osa kirjan Topi kannesta.  Siinä tumman siniharmaalla pohjalla muutamia valkoisia pillereitä, revittyö pilleripakkausta, vaaleita narurenkaita ja kaksi tummavalkoista lääkekapselia.

Osa kirjan kannesta. Kuva: Bazar Kustannus

 

Tammikuussa myydyimpien kirjojen kolmen kärki koostui täysin dekkarikirjallisuudesta. Ensimmäisellä sijalla oli Kale Puontin Topi (Bazar 2025), toisena Satu Rämön Rakel (WSOY 2024) ja kolmantena Lilja Sigurdardóttirin Sysimusta kuilu (Docento 2025).

”Dekkareiden suosio ei näytä laantumisen merkkejä. Dekkarikirjailijoiden ja -sarjojen ympärille kasvaa ilmiöitä, ja jatko-osia odotetaan ja kaivataan”, kertoo Laura Karlsson, Kirjakauppaliiton toimitusjohtaja.

Kärkisijoilla korostuivat myös elämäkerrat. Wilma Ruohiston Sara Sieppi: Oliks sulla vielä jotain? (Otava 2024), Samuli Putron Elämäni miehet (WSOY 2025), Janne Sarjan Loppuunmyyty – Janne Kataja (Tammi 2025) sekä Tommi Saarelan Heikki Silvennoinen – Nousut ja laskut (Tammi 2024) nousivat listalle.

Tositarinoissakin arvostetaan jännitystä, sillä tammikuun listalla olivat Torsti Korpelan ja Sami Lotilan Cannonball MC - 20 vuotta jengissä (Deadline Kustannus 2025) sekä George Christien Elämäni Helvetin enkelinä (Johnny Kniga 2025).

Vuoden 2024 kirjamyynti antaa positiidisen signaalin

Myös viime vuoden myyntejä tarkastellessa dekkarikirjallisuuden suosio nousi esiin. Satu Rämön Rakel oli vuoden 2024 myydyin teos.

Vuoden 2024 kirjamyynti antaa positiivista signaalia alalle. Kirjakaupoissa vuonna 2024 myynti kasvoi kaunokirjallisuudessa (+2,2 %) sekä lasten- ja nuortenkirjallisuudessa (+2,5 %). Tietokirjojen myynti kuluttajille laski (-9,6 %). Muiden kuin kirjatuotteiden myynti laski -0,7 %.

Mitä Suomi lukee -tilastot perustuvat kirjakauppojen myyntilukuihin kivijalka- ja verkkokaupoissa, lukuaikapalveluiden kuunnelluimpiin ja luetuimpiin kirjoihin sekä Lehtipisteen ja markettien myyntiin.

Tilastot kokoaa Kirjakauppaliitto ja niistä viestitään Instagramissa @mitasuomilukee -tilillä ja Facebookissa Mitä Suomi lukee -sivulla.

Tutustu kaikkiin tilastoihin ja kirjalistoihin https://kirjakauppaliitto.fi/mita-suomi-lukee/